Mit kell tudni a forgácsoló, gépi forgácsolóról?
A forgácsoló, gépi forgácsoló jellemzően egy gépipari vállalatnál dolgozik, alkalmazottként. Feladata eltérő gépek fém-alkatrészeinek gyártása, ő alakítja ki és illeszti be a például a köszörű gép tárcsáját, a fúrógép eltérő méretű fúrófejeit. Munkájának kiindulópontját műszaki rajzok és látványtervek adják.
Ez a foglalkozás neked való lehet, ha…
…műszaki beállítottságú vagy, érdekelnek a gépek, szerszámok, szívesen dolgozol azokkal, illetve veszel részt elkészítésükben. Ehhez jó, ha van kézügyességed, és pontosan dolgozol, hiszen az alkatrészeket tizedmilliméter pontosan kell majd előállítanod.
Ha ezt a foglalkozást választod, akkor…
…az általános iskolai nyolc osztályának elvégzését követően szakiskolában szerezheted meg a Gépi forgácsoló szakképesítést.
Milyen érdeklődési irányokkal kell rendelkezned?
Akkor fogod élvezni munkádat, ha szívesen oldasz meg problémákat eltérő eszközöket, gépeket, berendezéseket használva, előre megadott szabályok (pl. műszaki rajz, gépek szakszerű használata) alapján. Ezekre az előírásokra jó, ha úgy tudsz gondolni, hogy azok adják meg munkád kereteit, határozzák meg, hogy mit, milyen módon kell tenned. Örömöt lelhetsz majd abban, hogy munkád eredménye hamar látható és kézzel fogható, pl. egy géphez szükséges tengely pár óra alatt elkészül munkádnak köszönhetően.
Forgácsolóként milyen tulajdonságokra van szükséged?
A forgácsoló főbb képességei közül ki kell emelni a körültekintést, elővigyázatosságot, hiszen gyorsan mozgó, forgó gépek mellett dolgozik, melyek folyamatos veszélyforrást jelentenek. Ahhoz, hogy jó minőségű munkát végezzél majd, jó, ha forgácsolóként a következő tulajdonságokkal rendelkezel:
- Figyelem, hogy tudj folyamatosan a gépek pontos beállítására, az előállítandó tárgyak jellemzőire figyelni.
- Pontosság, ami ebben a szakmában elengedhetetlen, mert itt a milliméter ezredrészében adják meg a mérettől megengedhető eltérést.
- Kézügyesség, amivel képes leszel az aprólékos, nagy pontosságú és precíz mozdulatokat (pl. gépek beállítása) igénylő feladatok ellátására.
- Térbeli gondolkodás, ami szükséges a bonyolult műszaki rajzok megértéséhez, a síkbeli ábrák térbeli elképzeléséhez.
- Önállóság, az egyes munkafeladatok önálló elvégzéséhez.
- Fizikai erőnlét, hogy a sok állást, hajlongást jól bírjad.
Milyen egészségügyi követelményeket támaszt ez a foglalkozás?
A forgácsolók munkája közepesen nehéz vagy nehéz fizikai igénybevétellel járhat. Ezért elvárás:
- erős fizikum, ami munkadarabok mozgatásához szükséges;
- ép végtagok, az álló munkához és az emeléshez fontosak;
- ép vér- és keringési rendszer;
- jó látásélesség és pontos térlátás, a gépek pontos beállítása, a műszaki rajzok értelmezése érdekében.
A szakma gyakorlásához hallásvizsgálat szükséges, de megfelelő védőfelszereléssel és speciális eszközök alkalmazásával egyéni elbírálás szerint halláscsökkentek is végezhetik a munkát.
Mi jellemző a forgácsoló munkájára?
Személyközpontú (0%)
Tárgyias (100%)
Gyakorlatias (100%)
Gondolatokra irányuló (0%)
Végrehajtó (90%)
Irányító (10%)
Mit csinál a forgácsoló?
A forgácsoló és a gépi forgácsoló munkája során különféle szerszámgépeket (eszterga-, maró-, fúró-, köszörű- és más forgácsoló gépeket) állít be és kezel. A hozzájuk csatlakoztatott szerszámokkal a munkadarabról forgácsot választ le, így alakítva azokat az előírt méretre. Ezen belül a feladatai:
- Megvizsgáljaés megméri a munkadarabot. Tanulmányozza és értelmezi a munkadarabra vonatkozó információkat, pl. méretét, fémes anyag tulajdonságait. Megállapítja a munkavégzés sorrendjét.
- Kiválasztjaa szükséges forgácsolószerszámot.
- Rögzítia munkadarabot és a forgácsolószerszámot a szerszámgépen. Beállítja a megmunkálás paramétereit, pl. a forgácsolás mélységét, hosszát, stb.
- Elindítja a szerszámgépet és elvégezteti vele a forgácsolás műveletét. A folyamat közben ellenőrzi a forgács eltávolítását és a hűtőfolyadék mennyiségét.
- Ellenőrziaz elkészült munkadarabot. Például mérőműszerrel, ellenőrzi a darab méreteit.
- Megélezia kopott élű forgácsolószerszámot. Kézzel vagy készülék segítségével megköszörüli a kopott éleket.
- Adminisztrációt vezet. Elvégzi a munkadarabhoz kapcsolódó, minőségbiztosítást szolgáló adminisztrációt, kitölti a munkadarab kísérőlapját.
Hogyan dolgozik?
Eszközök és anyagok
A forgácsoló több különböző fajta forgácsoló géppel dolgozhat, melyeken a megmunkáló szerszám egyenes irányú vagy forgó mozgást végez, esetleg a kettő kombinációját. Előbbire példa az eszterga, míg utóbbira például a maró. Ilyen forgácsoló gép például:
- daraboló gép;
- esztergapad;
- marógép;
- fúrógép;
- haránt- és hosszgyalugép;
- CNC forgácsoló gép.
A forgácsoló különböző alapanyagból készült munkadarabokkal dolgozik. Ilyen alapanyag lehet például a fém (vas, réz, alumínium), a műanyag, a fa, a kő. A megmunkálás során különböző kenő- és hűtőfolyadékokat használ.
Kivel találkozik munkája során?
A forgácsoló munkája során kapcsolatba kerül a közvetlen kollégáival és a mérnökökkel. Együtt dolgozik még:
- a tulajdonossal;
- az üzemvezetővel;
- anyagszállítókkal;
- raktárosokkal és egyéb szakemberekkel;
Ha kevesen dolgoznak a műhelyben, lehet, hogy közvetlenül tartja a kapcsolatot a megrendelőkkel is.
Hol végzi a munkáját?
A forgácsolók munkájukat általában zárt műhelyben, állandó munkahelyen végzik, de nagyobb munkadarabok esetén előfordulhat, hogy az összeszerelés helyén, akár szabadban is kell munkát végezniük.
Milyen munkaidőben dolgozik?
A forgácsoló munkaideje általában hétfőtől péntekig napi 8 óra, de ha munkahelye megkívánja, például mert sok elvégzendő feladat van, akár többműszakos – kora reggeltől kora délutánig és késő délelőttől kora estig – munkabeosztás is előfordulhat.
Milyen nehézségek adódhatnak a munkavégzés során?
A gépi forgácsoló munkavégzése a következő ártalmakkal, veszélyekkel járhat:
- a forgácsolók épületen belül, zajos környezetben dolgoznak, forgó alkatrészek közelében, állva, ezek a körülmények károsan befolyásolják a dolgozó hallását, terhelik lábait;
- a felhasznált segédanyagok allergiás reakciót válthatnak ki;
- a forgó alkatrészek állandó balesetveszélyt jelentenek;
- a forró, szétrepülő forgácsok szem és égési sérülést okozhatnak;
- a forgácsolás során keletkező finom por a tüdőt támadhatja meg.
Ezek a veszélyek a munka- és balesetvédelmi szabályok betartásával, a védőeszközök, maszk, védőszemüveg használatával csökkenthetők, kiküszöbölhetők.
A forgácsoló szakma közepesen nehéz, műhelyben vagy üzemben végzett fizikai munka. A fizikai nehézséget a folyamatos, álló helyzetben történő munkavégzés okozza, amelyhez hozzájárul esetenként a nehéz munkadarabok mozgatása. Ezekkel járó veszélyek a munka- és balesetvédelmi szabályok betartásával, minimalizálhatóak. Az állandó figyelem a nagypontosságú munkavégzés miatt okozhat fáradtságot.
Milyen képzésben kell részt venned, ha ezt a pályát választod?
Szakképesítés neve és OKJ száma:
Gépi forgácsoló (34 521 03)
A Gépi forgácsoló szakmában való elhelyezkedéshez az általános iskolai nyolc osztályát kell elvégezned, majd egy szakiskolában 3 év alatt szerezheted meg a szakképesítést.
A munkakör betöltéséhez legjellemzőbben a Gépi forgácsoló szakképesítést kell elvégezned.
Fontos, hogy aki forgácsoló munkakört szeretne betölteni, otthonosan mozogjon az alábbi tantárgyakban:
- technika, életvitel és gyakorlat, a munka elvégzéséhez szükséges kézügyességedet fejleszti;
- természettudományok, mert ez bővíti a mechanikára és az elektronikára vonatkozó ismereteidet.
Mennyi keres átlagosan egy Forgácsoló (gépi forgácsoló)?
Minimum 180 000 Ft - Maximum 240 000 Ft
A forgácsoló országos havi bruttó átlagkeresete 225.000 Ft, ami életkortól, tapasztalattól függően 180.000-240.000 Ft között mozoghat.
Mennyire könnyű elhelyezkedni?
Akik ebben a szakmában kívánnak elhelyezkedni, jó, ha közvetlenül keresnek kapcsolatot az állást kínálókkal, mert az állások gyakran nincsenek a hagyományos módon meghirdetve. Ennek oka, hogy egyelőre elég forgácsoló, gépi forgácsoló található hazánkban, így a munkáltatók elsősorban ajánlás alapján hívják meg a jelölteket próbamunkára. Az elhivatott, az új technológiák elsajátítására nyitott szakemberekre mindig számítanak a vállalatok.
Milyen lehetőségeid lesznek ezzel a foglalkozással? Milyen karrierút áll előtted?
Gépi forgácsoló szakképesítéssel többek között az alábbi munkakörök tölthetők be:
- forgácsoló;
- esztergályos;
- marós;
- szikraforgácsoló;
- NC, CNC gépkezelő.
Gépi forgácsoló szakképesítéssel kisebb és nagyobb cégek, egyéni vállalkozók műhelyeiben tudsz elhelyezkedni, ahol esztergagép, gyalupad, marógép vagy egy CNC gép mellett végezheted munkádat. Fontos a megfelelő szintű szaktudás, a gépek és anyagok alapos ismerete és az új helyen való bemutatkozáskor a megnyerő fellépés.
Amennyiben a szakképesítés megszerzését követően további ismeretek megszerzése is cél, lehetőség van a CNC gépkezelő (OKJ 35 521 01) szakképesítés-ráépülés elvégzésére.
Rokon foglalkozások
Ehhez a foglalkozáshoz hasonló, azonos érdeklődési területhez tartozó, egyéb foglalkozások: